BAĞIRSAK SAĞLIĞI (MİKROBİYOTA)

Uzun yıllar boyunca kalın bağırsaklarımızın sadece su emilimini gerçekleştirdiğine ve atıkların atıldığı yer olduğuna inandık. Ancak yakın zamanda bağırsaklarımızda yaşayan karmaşık bir mikrobiyal ekosistem (Mikrobiyata) olduğu ve bu mikropların vücutta ayrı bir organ gibi işlevlerinin bulunduğu anlaşıldı. Bu organ sağlıklı bir şekilde çalışmamız için sağlıklı olmak zorunda! Ağzımıza koyduğumuz herşeyi lezzetine, keyfimize, duygularımıza, canımızın istediğine göre seçtiğimiz bir ortamda bizim yediklerimizi yiyen bu canlı ekosisteme ne oluyor? Bir işletim sistemi olan bu organ yediklerimizden nasıl etkileniyor ve sonuçta bizi nasıl etkiliyor?

Kullan veya kaybet!

Astronotlar uzaydan döndüklerinde hiç gerçek yiyecek yiyemedikleri için neredeyse tüm yararlı bakterilerini kaybetmiş olarak dönerler. Astronotlar uzaydan döndüklerinde, Lactobasillus plantarum’un neredeyse yüzde yüzünü kaybetmişlerdir, bunlar bağırsaklarımızdaki iyi adamlardır. Ama uzaya gitmese bile çoğu insanın bağırsakları astronotlarınki gibidir çünkü astonotlar gibi tipi yaşam tarzı vardır. Çoğu insan ya hiç yada çok az miktarda taze sebze, meyve ve bakliyat tüketmektedir.

Bu organ bir işletim sistemi ile çalışıyor, MDK! Mikrobiota Dostu karbonhidratlar, bir diğer deyişle lifler

Liflerin fermentasyonu ile kalın bağırsaklarımızda probiyotik bakterilerin çoğalması sağlanıyor. Dışkımızın neredeyse tamamı trilyonlarca ve trilyonlarca bakteriden oluşuyor. Yeterli lif tüketmediği için kabızlık problemi yaşayan insanlara lif takviyeleri öneriliyor ve problem sıklıkla çözülüyor. Çünkü tek başına değilse de, yeterli lif tüketmemek kabızlığın en sık sebebidir. Yediklerimiz bağırsak floramızı etkiliyor ve değiştiriyor. İşlenmemiş bitkisel yiyecekler, örneğin meyve yediğimizde, bağırsak floramızda da meyveler oluşuyor ve iyi bakterilerimiz bunları yiyerek çoğalabiliyorlar.

Eğer lif zengini bitkisel yiyecekleri yeterince tüketmezsek, aslında bir tür aç kalıyoruz. Lifler aynı zamanda bağırsak floramızda kısa zincirli yağ asitleri üretirler ki, bu da kalın bağırsakların iç yüzeyini döşeyen hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır. Ne kadar çok lif tüketirseniz o kadar çok kısa zincirli yağ asidi üretirsiniz Yani mikrobiyata’mızı iyi beslediğimiz zaman, o da dönüp bizi besliyor. Bu kısa zincirli yağ asitleri aynı zamanda inflamasyonu ve kanseri baskılıyor. Lifli beslenmenin en büyük faydalarından biri bu. Lif fakiri beslenenler, aldıkları lif miktarını beş katına çıkardıkları zaman kolon kanseri riski 50 kat azalıyor ve kolon kanseri bugün en sık rastladığımız kanserlerden biri.

Batı tarzı beslenme, ağırlıklı olarak hayvansal protein, süt ürünleri ve işlenmiş karbonhidratlardan oluşan ve yeterli sebze, meyve tüketiminin olmadığı bir beslenme tarzıdır. Bugün özellikle şehirlerde biz de bu şekilde beslenmek zorunda kalıyoruz. Bu beslenme tarzında işlenmiş yiyeceklerin fazla tüketimi nedeniyle, yeterli lif alımı mümkün olmadığı gibi var olanlar da zarar görür. Sonuç olarak da yararlı yiyecekler olmadığından  beraberinde yararlı mikroplarımız da aç kaldıkları için kaybolur. Bu kaybı da ayran,kefir içerek, yoğurt yiyerek yerine koyma şansınız yoktur. Bu altı delinmiş bir bardağa sürekli su doldurmaya benzer. Koyduğunuz su orada kalmaz.

Bu şekilde beslenmenin tek zararı bununla bitmez. En büyük problemlerden bir diğeri de iyi bakterilerin yerini kötü bakterilerin almasıdır. Bunlardaki artış ise

  • İnflamatuar hastalıklar,
  • Allerjiler,
  • Kolon kanseri,
  • Metabolik sendrom,
  • Tip 2 diyabet,
  • Obezite,
  • Kalp damar hastalıkları
  • Zayıflamış bağışıklık sistemi

gibi hastalıkların riskini arttırır ve sağlık sorunlarına yol açar.

Sağlıklı mikrobiyata olmadan siz de sağlıklı olmazsınız. Bu süreçte sadece süt ürünleri tüketip, probiyotik kullanmak yüzeysel bir düzelme sağlasa da amaç mikrobiyatanızın tamamen düzelmesini sağlamaktır.

Bu amaçla size arınma veya akılcı beslenme okulu programlarımıza katılmanızı ve bağırsak sağlığını destekleyebileceğiniz diğer yöntemleri öğreneceğiniz programımız hakkında bilgi ve randevu almak için arayınız. Bireysel ve grupla program seçeneklerimiz mevcuttur.

BAĞLANTIDA KALIN
INSTAGRAM
Instagram has returned invalid data.
E-BÜLTEN LİSTEMİZE KATILIN