YEMEKTE FARKINDALIK EĞİTİMİ

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yemek, sağlıksız yemek, ne yiyeceğiz, hangi beslenme tarzı, hamileyken ne yenir, şekeriniz varsa şunu yiyin, çiya tohumu, süper besinler, kinoa, glutensiz beslenme, detoks… vs vs…. Hepsi nasıl  yiyeceğimizden daha çok ne yiyeceğimize odaklı.

Kimse nasıl yememiz gerektiğinden bahsetmiyor.

Yemek ve yeme alışkanlıklarımızın çnemi giderek artıyor. Ağzımıza ne koyduğumuz kadar, nasıl koyduğumuzun da önemli olduğunu gösteren dağlar kadar çalışma mevcut. Çalışmalar farkında yemek yiyenlerin daha az kilolu olduklarını, kendilerini daha iyi hissettiklerini ve daha az yeme bozuklukları belirtileri gösterdiklerini gösteriyor.

Farkında yemek, kökenlerini budizm bilgeliğinden alan ve yiyeceğimizle daha derin bir deneyim yaşamak ve yiyeceğimizden hoşlanmak olarak bilinen bir kavramdır.

Farkında veya dikkatli yemek, yemenin doğru veya yanlış yolu olmadığına, ancak neyi ve neden yediğimizin farklı bilinç düzeyleri olduğuna dikkat çeker. Duygusal sebepler gibi kendimizi rahatlama amaçlı yemek değil, vücudumuzun açlık sinyalleri gibi fiziksel sebeplerle yemek yemeyi öğrenmek farkında yemenin ilk adımıdır. Budist rahipler gibi tam bir sessizlik içinde ve bir kuru üzümü üç gün boyunca ağızda tutma gibi çılgınca uygulamalara gerek yok. Farkında yemek ya hep ya hiç bir durum değildir. Yavaş yemeyi ve iyice çiğnemeyi öğrenmek sağlıklı ve farkında yeme kültürünün bir parçasıdır.

İşte size birkaç öneri:

Yavaş yiyin

Yavaş yemek derken çok aşırı uçlardan bahsetmiyorum. Yemekte kendinize bunun bir yarış olmadığını hatırlatmak ile işe başlayın. Yiyeceğinizin tadını çıkarmak ve keyifle yemek yapabileceğiniz en sağlıklı şeylerden biridir. Eğer yavaş çiğnerseniz daha önce farketmediğiniz tatları farrkedeceğinizi görebilirsiniz. Çocuklarınız varsa kim daha uzun süre çiğneyecek oyunu oynayabilirsiniz. Veya çatal yerine çubuklarla yemeyi deneyerek kendinizi yavaşlatabilirsiniz.

Sessizliğin tadını çıkarın

Evet, gündelik hayatın içinde tam bir sessizlik içinde yemek yemek mümkün değil. Ancak yine de mesela iki dakika boyunca konuşmadan kim dayanabilecek oyununu ailenizle oynayabilirsiniz. Evet aile sofrada sohbet etmeli, ancak iki dakika sessiz kalmak bile farkında yemek çalışmasıdır.

Telefonu sessize alın, televizyonu kapatın

Günlük hayatımız, dikkatimizin sürekli birçok şeye dağılması anlamına geliyor. Yemek yerken de televizyon açık, bazen cep telefonunda mesajlara cevap veriyoruz veya internette dolaşıyoruz. Özellikle yalnız yemek yiyorsak dikkatimizin yemekten başka şeylerde olması neredeyse kaçınılmaz.

Asla maç veya film izlerken televizyon karşısında birşey yemeyin demiyorum, ancak bunun sıradanlaşmaması ve sadece bir istisna olarak kalması gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Lezzete dikkatinizi verin

Limonun ekşiliği, rokanın baharatımsı acılığı, pizzanın tabanının çıtırtısı…farkında yemek demek yediğiniz şeye tüm dikkatinizi vermek anlamına gelir. Eğer bunu yapmazsanız beş dakikada yemeğinizi bitirirsiniz ve ne yediğinizi bile hatırlamazsınız. Eğer ailenizle birlikte yiyorsanız tatları nasıl hissettiğiniz hakkında konuşarak ailenizle birlikte farkında yemek alıştırması yapabilirsiniz. Çocuklarınıza avokadonun tadını, humusun nasıl hissettirdiğini sorun ve siz de kendi gözlem ve düşüncelerinizi paylaşın.

Yiyeceğinizi tanıyın

Farkındalık yiyeceğimizle aramızda yeniden bir ilişki kurmak demektir. Ekmek pişirmeyi öğrenmek, yerel pazarları ziyaret etmek, karbon ayak izi hakkında birşeyler öğrenmek sadece yemek değil, yemeğimizin arkasındaki hikayeyi de öğrenmek demektir. Yediklerimizin nereden geldiği ile ilgili hiç bir fikrimiz yoksa o zaman sormaya ve yeni bir keyifle tanışmaya hazır olun. Sadece yemeğinize duyduğunuz saygı ve değer artmakla kalmaz, alışveriş alışkanlıklarınız da zamanla değişir.

Farkında yemek veya yemekte farkındalık hergün yediğiniz yiyecekleri beğenerek, saygı duyarak, mutlu olarak yemeyi öğrenmektir. Salata veya dondurma olması farketmez. Ne yediğinizden daha çok, nasıl yediğinize odaklanırken bir süre sonra kendiniz için daha iyi seçimler yapmaya başladığınızı farkedebilirsiniz.

Nasıl?

İster daha sağlıklı ister kilo sorunu olsun, bu üç  temel kural daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır.

  1. Akılcı beslenme sisteminin öğrenilmesi
  2. Düzenli egzesiz alışkanlığının kazanılması
  3. Yemekte farkındalık veya farkında yemek çalışması

Bu üç temel alışkanlığın birlikte uygulanması kalıcı sağlık ve ideal kilo sağlayacaktır.

Belirli zaman aralıkları ile farkında yemek/yemekte farkındalık eğitimlerimiz verilmektedir. Detaylı bilgi veya randevu için tıklayınız.

BAĞLANTIDA KALIN
INSTAGRAM
Instagram has returned invalid data.
E-BÜLTEN LİSTEMİZE KATILIN