PRP ULTRA HİKAYESİ

NASIL BAŞLADI? GEÇMİŞ…

2014’de Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma1 genç farelerin plazmasının yaşlı farelere verildiğinde, öğrenme ve hafıza yeteneklerinde düzelme görüldüğünden bahsetti. Kanda sihirli bir gençlik çeşmesi varlığından şüphelenmemizin bir tahihçesi var. Genç çocukların kaçırılmasından korkanlar aslında biraz haklılar. Zira insanlık tarihinde ‘’birinin gençliğini alma arzusu peşinde can almış insanlar ‘’ kesinlikle var.

Bu işin nerede ve ne zaman başladığını görmek için 15 inci yüzyıla gidelim. Papa Innocent VIII, çaresiz hastalığından kurtulmak için genç erkek çocukların kanlarını vücuduna alan bildiğimiz ilk kişidir. Elbette hem çocuklar hem papa öldüler. Ancak gençlerden gelecek sağlık ve gençlik hep ilgi çekmeye devam etti. 16 yy’da İtalyan bir kimyacı sımsıkı kapatılmış bir odaya konacak beş bakir çocuğun nefesinin hastalıkların tedavisinde kullanılmasını önerdi.

17.yüzyılda yaşayan macar kontes Elisabeth Bathory’nin hikayesi belki şimdi bile bizi etkilemeye devam ediyor.

Elisbeth Bathory kırklı yaşlarında takıntılı bir şekilde yaşlanmaktan korkmaya başladı. Hırçın ve kötü kalpli biri olan kontes, bir gün bir hizmetçisini bıçakladı ve kanı ellerine bulaştı. Kontes ellerinin daha yumuşak ve genç görünümlü olduğunu farketti ve saldırgan Kontes her gün bir genç kızın kanında banyo yapmaya başladı. Söylentiler 40 ile 650 genç kızı kırışıklık kremi olarak kullandığını söylüyor. Bathory yargılandı ve cinayetlerinden dolayı cezalandırıldı fakat mahkemede hiç kimse kan banyolarından bahsetmedi.

Burada bitmedi tabi ki. Kontes’i anımsatan ünlü Bram Stoker’ın Drakula’sı (1897) ve Kanlı Kontes (1962) romanıyla; vampir seri katiller gençlik için kan peşinde koşarken edebileştirildiler ve biz de kitap ve filmlerine bayıldık. Kontes kan için genç kızları değil kuzuları kullansaydı yine de cani olarak anılır mıydı, yoksa dahi bir gözlemci mi olurdu diye sormak isterim burada?

İnsanlık, tarihi boyunca gençlik ve sağlık peşinde koştu ve gençliği çalmak uğruna size inanılmaz gelebilecek tedaviler denediler. Maymun ve hatta insan testislerinin yenileyici etkisi için testis nakli yapıldı. Testis kaynağı olarak ölüm cezasına çarptırılmış mahkumlar kullanıldı. Testesteron hormonunun antiaging etkisinin ilk farkedildiği zamanlar…1930’lar!

1953’de meşhur İsviçre’li doktor Paul Niehan, kan nakli yapan ilk Papa’dan 450 yıl sonra yorgunluk ve gastrit şikayetleri olan Papa Pius XII için koyun embriyosundan hücre tedavisi yaptı. Papa iyileşti ve Niehan’ın hücre tedavi kliniği İsviçre’de hala açık. Eğer göze alırsanız göl manzaralı odanızda, embriyonik hücre enjeksiyonlarınızı olurken, yüzünüze cilt ekstraktları ile bakım yapılırken, pahalı bir pedikür yaptırabilir ve hazır gelmişken plasenta veya kök hücre içeren pahalı kremleri alıp evinize dönebilirsiniz.

Bütün bunlar yapıldı çünkü gerçekten kanda bir şeyler vardı. Gizemli ve işe yarayan bir şeyler.

BUGÜNLER….ŞİMDİ

Bugün kullandığımız insülin ve büyüme hormonu, testesteron için kimseyi öldürmek zorunda değiliz. Teknolojik olarak elde edebiliyoruz. Kanın  gençleştirici özelliklerinin içeriğindeki bazı hücrelerden kaynaklandığını keşfettik. Teknolojiyi kullanarak bu hücreleri zenginleştirerek kullanabiliyoruz. Fakat yine de kendi kanımızda başka bir şeyler daha var. Doğru teknik ve teknolojiyi kullanırsak bize gençlik getirecek şeyler.. Kök hücre, büyüme faktörleri, trombositler, monositler.. kim bilir daha neler…

 Trombosit Zengini Plazmanın (Platelet Rich Plasma) Gücü

İnsan vücudu kendisini iyileştirmek için dikkate değer bir kapasiteye sahiptir. Yeni dokunun yenilenmesi, kök hücrelerin doğal üretimi ile gerçekleştirilir. Trombosit zengini plazma (PRP), hücresel rejenerasyonu teşvik etmek ve doku onarımını hızlandırmak için büyüme faktörleri salan biyoaktif proteinlerden zengin konsantre trombositlerin uygulanmasını içerir. PRP ilk başta yara iyileşmesi, diş hekimliği ve spor yaralanmalarının tedavisinde kullanıldı, ancak estetik amaçlı ve cilt dokusundaki bozulmayı gidermek için ayrı bir tedavi protokolü geliştirildi. PRP, vücutta hücresel gençleşme için en gelişmiş ve en etkili doğal tedavilerden biridir.

PRP Nasıl Çalışır?

PRP tedavisi basit bir kan alımı ile başlar ve bir saat içinde tamamlanabilir. Kanınız plazmayı ve trombositleri kanın geri kalanından ayıran benzersiz bir santrifüjde döndürülür. Artık zengin trombositlerle yoğun şekilde yoğunlaşan plazma, şırıngalarda toplanır ve ihtiyaç duyulan dokularınıza enjekte edilir. Büyüme faktörleri kök hücrelerin yüz, kafa derisi ve cinsel organlar, kaslar ve eklemler gibi alanlarda yeni, genç dokular yaratmalarını teşvik eder. Tıpkı saati geri çevirmek gibi bir şeydir. Eski ve hasar gören şeyler onarılarak yeni hale gelir. Rejeneratif tıbbın özü budur ve güzelliği, PRP prosedürü vücudunuzun ürettiği şeyleri kullanmasıdır, bu nedenle vücudunuz tedavi veya reddetmeden tedaviyi kolayca kabul eder. PRP prosedürleri minimal invazivdir ve tipik olarak hastalar çok az rahatsızlık duyarlar.

Kliniğimizde uygulanan PRP çok özel bir yöntemle hazırlanarak başlangıçtakinin 4-6 katı trombosit elde edilmekte ve kök hücrenin uygulama alanına gelmesi, yeni kollajen, elastin, yeni cilt hücreleri, yeni damar oluşturma işlevleri ancak bu konsantrasyonda sağlanabilmektedir. Bu nedenle çok farklı bir PRP etkisi göreceksiniz.

PRP Kullanmanın Avantajları

PRP kendi kanınızdan elde edildiğinden alerjik reaksiyon, ret veya cilt hassasiyeti riski en az olan tedavidir. PRP’nin vücudun çeşitli yerlerine uygulanması ile ilgili 60.000’den fazla prosedür, hiçbir yan etki veya komplikasyon bildirilmeden gerçekleştirilmiştir.

PRP tedavisi hızla aşağıdaki gibi çeşitli sağlık ve kozmetik konulara hitap eden en popüler tedavi yöntemlerinden biri haline geliyor:

  • Kırışık veya sarkmış cildin gençleştirilmesi
  • Çatlaklar, çizgiler, kaz ayakları
  • Akne
  • Yara izi
  • Rosacea
  • Saçların yeniden büyümesi
  • Cinsel tedaviler
  • Spor hekimliği, ortopedik uygulamalar

GELECEK…UMUTLAR

Araştırmalar, bu tedavinin devam etmesiyle birlikte, PRP tedavilerinin yukarıda listelenenlere ek olarak sayısız diğer tıbbi durumu tedavi edebileceğini düşündürmektedir. Farelerdeki çalışma daha başlangıç…..

Detaylı bilgi ve randevu almak için tıklayınız.

BAĞLANTIDA KALIN
INSTAGRAM
Instagram has returned invalid data.
E-BÜLTEN LİSTEMİZE KATILIN