DR. NURHAYAT GÜL KİMDİR?

1992 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Nurhayat Gül, hekimlik kariyerine acil servislerde başladı ve Türkiye’nin farklı illerindeki devlet ve özel hastanelerin acil servislerinde gece gündüz süren 15 yıllık bir mücadeleye adım attı. Bu uzun soluklu deneyim, O’na farklı yaşam biçimleri, hastalıklar ve kimlikler üzerine gözlemlerde bulunma fırsatı tanıdı. Yaşam biçimleri, beslenme alışkanlıkları ve bunların hastalıklarla ilişkileri üzerinde düşünme, okuma ve çalışmalarına da bu dönemde başladı.

Beslenmeye yönelik okuma ve çalışmalarının belli bir noktaya gelmesiyle birlikte acil servislere veda eden Dr. Gül, böylece tıbbın “en iyi saklanan sırrı” olarak nitelendirdiği “koruyucu hekimlik” alanına yönelmeye karar verdi. Beslenme ile ilgili çalışmaları, onu İstanbul’da 2000’li yılların başında, hızla büyüme trendine giren “zayıflama” ve ‘’medikal estetik’’ sektörüyle buluşturdu. Kilo kontrolü ile ilgili danışmanlık yaptığı bu süreçte ise “zayıflama” sektörünün “zafiyetleri” konusunda gözlemlerde bulundu ve yapılan yanlışları görerek çalışmalara başladı.

Dr. Nurhayat Gül, 2003 yılında aldığı Medikal Estetik eğitimi sonrası şimdilerde bu konularda dünyada yapılan bilimsel araştırmaları ve yeni girişimleri eşzamanlı olarak aktif bir şekilde takip ediyor ve kendi kliniğinde uyguluyor.

Dr. Nurhayat Gül, aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nde master yapmaya ve T24 internet gazetesinde blogger olarak sağlık üzerine makaleler yazmaya devam ediyor.